Katedra historie
Filozofická fakulta
Reální 5

Výlet pro naše blízké na Těšínsko

Na jednací den 15. 9. 2011 jsme pro blízké osoby a doprovod přichystali jednodenní výlet na Těšínsko, který obsahuje návštěvu Archeoparku Chotěbuz-Podobora a prohlídku polské části města Těšína (Cieszyn). Večer téhož dne bude prohlídka města Ostravy, na kterou srdečně zveme všechny účastníky sjezdu.

Chotěbuz-Podobora a Cieszyn (Těšín)

Cílem výletu je archeologická lokalita Chotěbuz-Podobora, jedna z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska, a poté jedno z nejstarších měst v Polsku – Cieszyn.

09.00 - odjezd z Ostravy
10.00 - archeopark Chotěbuz: prohlídka s průvodcem (www.archeopark-chotebuz.cz)
11.30 - oběd v restauraci Rybí dům (www.rybidum.cz/index.php?id=uvod)
13.00 - odjezd do Cieszyna: města, jehož území bylo osídleno počátkem 9. století

Prohlídková trasa Cieszyn:

• Hradní návrší (sídlo těšínských knížat): zbytky opevnění, nejstarší věž, románská rotunda, zámecký park
  • Divadelní náměstí: budova Divadla Adama Mickiewicze a bývalá mincovna
  • Náměstí "starý trh": socha Madony s dítětem
  • Bratrská studánka: legenda o založení města, litinový altánek
  • Sněmovní ulice: budova bývalého zemského sněmu knížectví těšínského
  • Kostel M. Magdaleny
  • Hlavní náměstí: radnice, kašna sv. Floriána, podloubí, zvláštní štíty domů
  • Ulice J. L. Szersznika: budova jezuitského gymnázia, muzeum (nyní klášter františkánů), barokní kostel Sv. Kříže
  • Ulice Tadeusza Regera: klasicistní palác hraběte Larisch-Mönicha (nyní sídlo muzea Těšínského Slezska)
  • Ježíšův kostel: největší evangelický kostel ve střední Evropě (milostivý kostel)

17.00 - odjezd zpět do Ostravy

Večer 15. 9. 2011: Prohlídka Moravské Ostravy

Ojedinělá přehlídka architektury a urbanismu s řadou zajímavých staveb na několika náměstích.

19.30 - Vyhlídková věž Nové radnice

Prohlídka městem:

• Prokešovo náměstí s vyhlídkovou věží Nové radnice (nejvyšší radniční věž v republice a nejrozsáhlejší radniční komplex v republice)
  • bývalé reálné gymnázium (dnes Pedagogická fakulta Ostravské univerzity);
  • Husův sad a vilky na Husově sadu (vila Paula Hawlika v anglickém stylu a dr. Julia Eisnera, první secesní vila v Ostravě);
  • Poštovní ulice (jedna z nejstarších ulic ve městě se secesními domy);
  • katedrála Božského Spasitele (druhý největší chrám na Moravě);
  • Filosofická fakulta Ostravské univerzity (bývalá slavná kavárna a hotel Garni);
  • Jiráskovo náměstí (známé mezi obyvateli Ostravy jako Kuří rynek, náměstí s domy z přelomu 19. a 20. století);
  • Masarykovo náměstí (centrální náměstí s nejstaršími domy a starou radnicí ze 16. století, nejstarší lékárna v Moravské Ostravě, dům na náměstí, ve kterém přespal generál Laudon a císař Josef II.)
Aktualizace: 11. 05. 2011