Ostravskou průmyslovou aglomerací

Anotace

Ostravská sídelní aglomerace, jako průmyslová oblast, se dlouhodobě potýká se specifickými problémy. Od počátku 90. let minulého století prochází, jako strukturálně postižený region, rozsáhlou transformací, sektorovou a odvětvovou restrukturalizací.

Obsahem exkurze je návštěva vybraných tradičních i nových průmyslových areálů, v nichž dochází k výrazným změnám výrobních aktivit. V rámci exkurze je připravena návštěva profilujícího velkého podniku OKD a.s. na Karvinsku – Dolu Darkov, jež kromě svých těžebních a obchodních aktivit věnuje v posledních letech značnou pozornost rovněž asanačním a rekultivačním činnostem, s cílem vytváření multifunkční kulturní krajiny.

V odpolední části exkurze je plánován průjezd novými strategickými průmyslovými zónami v  aglomeraci – zónou Nošovice s automobilovým průmyslem a zónou Ostrava - Hrabová s lehkým zpracovatelským průmyslem, jež ovlivňují zaměstnanost v regionu ; dále průjezd tradičním hutním a strojírenským podnikem Vítkovice Evraz Steel a.s. - v centru ostravské aglomerace, jehož se útlum těžkého průmyslu dotkl nejvíce. Exkurze má za cíl rovněž poukázat na specifické problémy v životním prostředí Ostravska.

Program exkurze
08:30 Odjezd z Ostravy (od budovy Přírodovědecké fakulty OU, Chittussiho) po trase: Ostrava – Orlová – Karviná – Darkov (návštěva Dolu Darkov, oddělení důlních škod a rekultivací)
09:00-11:30Areál podniku Dolu Darkov a rekultivovaná krajina v dobývacím prostoru
11:30-12:30Oběd v Karviné - Fryštátě
12:30-15:30Autokarem po trase: Stonava – Louky nad Olší - Český Těšín – Třinec nebo Nošovice (možnost exkurze do automobilového podniku) – Frýdek-Místek – Olešná - Paskov – Ostrava-Hrabová (průmyslová zóna) - Vítkovice – příjezd do Ostravy (do 16:00 hod.)

Předpokládaná cena exkurze

• 400 Kč/osoba
    tato cena je orientační je rozpočítána na účast 10 osob, v případě většího zájmu se cena exkurze sníží.
Aktualizace: 29. 04. 2010